تولید PBR با دانش فنی تخت جمشید

(چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶) ۱۵:۳۵

شرکت پتروشیمی تخت جمشید یکی از شرکت های فعال منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی است که هم در زمینه تولید و هم در زمینه توسعه حرکت های خوبی انجام داده است. این شرکت در حال حاضر مشغول اجرای پروژه PBR است که در این گزارش ضمن گفتگو با مدیرعامل شرکت به این پروژه پرداخته ایم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی تخت جمشید در آغاز گفتگو با خبرنگار نیپنا در منطقه گفت: تخت جمشید یک مجتمع تخصصی الاستومر است که مواد اولیه تولید لاستیک کشور است و استراتژی ما این است که تولید الاستومر ها را تا جای ممکن افزایش ظرفیت داده و تکمیل کنیم.
پرویز حمیدی پیش از پرداختن به پروژه های توسعه ای این شرکت، ظرفیت موجود تخت جمشید را اینگونه خلاصه کرد: در فاز اول 35 هزار تن SBR، 15 هزار تن PBR را نصب شده داشتیم و بعدها تولید 5 هزار تن STP با دانش فنی بومی آغاز شد و همچنین توان تولید لاتکس به مجموعه مجتمع افزوده شد.
وی ادامه داد: از آنجا که بخش خصوصی باید به گونه ای حرکت کند که بتواند موتور محرک اصلی آن روشن باشد؛ در این راستا پروژه های توسعه ای را در دستور کار قرار دادیم که مدتی قبل کلنگ شروع اجرای آنها را به زمین زدیم. این شرکت هم اکنون در حال اجرای پروژه تولید PBR است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تولید PBR با دانش فنی تخت جمشید
در شرکت پتروشیمی تخت جمشید پروژه تولید سالانه 35 هزار تن PBR با دانش فنی تخت جمشید در دست اجراست که بعد ها به دلایلی این ظرفیت به 50 هزار تن در سال افزایش یافت.
این پروژه در کل EPCC (مهندسی، خرید و ساخت و ساز و راه اندازی) حدود 42 درصد پیشرفت دارد. کارهای سازه ای با پیشرفت بالای 75 درصد در مراحل پایانی کار است؛ نصب تجهیزات ثابت حدود 7 تا 8 درصد فعالیت این پروژه است و مابقی تجهیزات نیز خریداری شده اند که در آینده ای نزدیک جهت ادامه  پروژه به مجتمع وارد می شوند.
تفاوت اساسی این پروژه با سایر پروزه های اجرا شده در این شرکت بومی بودن کامل آن است. این پروژه با اتکا به دانش فنی داخلی آغاز شده و در حال انجام است. از دانش فنی تا مهندسی پایه و مهندسی جزئیات، ساخت و تامین تجهیزات و نصب و راه اندازی؛ تا بهره برداری که طبیعتا توسط نیروهای داخل شرکت صورت می پذیرد.
مدیرعامل این شرکت درباره ساخت تجهیزات ثابت گفت: بخش عمده ای از ساخت تجهیزات ثابت را با یکی دوتا از شرکت های سازنده در داخل منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در دستور کار قرار دادیم که بخشی از آن آماده و نصب شده و بخش دیگر در حال ساخت و مطابق استانداردهای مورد نیاز این صنعت در حال انجام است.
وی افزود: سایر تجهیزات را نیز از شرکت های داخل کشور استفاده کرده ایم و پیمانکاران ما هم پیمانکاران بومی هستند و با همین امکانات بومی و محلی که وجود دارد داریم کار را پیش می بریم و پیشرفت قابل قبولی هم داریم.
حمیدی زمانبندی اتمام پروژه و آغاز بهره برداری را در ارتباط مستقیم با راه اندازی واحد الفین پتروشیمی ایلام عنوان کرد و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه خوراک اصلی این واحد از پتروشیمی ایلام خواهد بود، همزمان با راه اندازی الفین پتروشیمی ایلام این پروژه را باید آماده کنیم تا در مدار تولید قرار گیرد.
پتروشیمی ایلام واحد الفین است که حدود 72 هزار تن برش C4 خواهد داشت که مطابق قراردادی که با آنها بسته شده تحویل پتروشیمی تخت جمشید خواهد شد. از تجزیه این خوراک، 36 هزار تن BD حاصل میشود که بعنوان خوراک واحد PBR استفاده خواهد شد.
این پروژه در فاز سیویل درآمده و در مرحله نصب تجهیزات است و بزودی وارد فاز پایپینگ خواهد شد که در مجموع پیشرفت 42 درصدی را در طول یکسال از آغاز پروزه ثبت کرده است که در نوع خود یک رکورد است. مدیرعامل شرکت، رمز پیشرفت این پروژه را اتکا به امکانات بومی و محلی می داند.
مهندس حمیدی در تشریح بازار محصول این واحد بیان کرد: بازار محصول این طرح خصوصا در زمینه صادرات خوب شده است. با راه اندازی برخی واحدهای لاستیک سازی در کشور هم اکنون رشدی را در صنعت لاستیک سازی میبینیم که تقاضا در داخل کشور را بالا برده است. ما به عنوان یک مبنا، محصول خود را در داخل کشور میفروشیم و مازاد بر آن را به خارج از کشور صادر خواهیم کرد.
با توجه به اینکه محصولات تخت جمشید مطابق استانداردهای روز دنیا است، سهم بازار خارجی خوبی کسب کردیم و عمده بازارهای صادراتی ما کشورهای آسیای جنوب شرق مثل مالزی و اندونزی و چین و ترکیه هستند. در حال حاضر برند ما شناخته شده است و به راحتی با تولید کنندگان خارجی رقابت می کنیم.
در جبهه توسعه
در توسعه محصول کار کرده ایم و در چند جبهه حرکت هایی را آغاز کرده ایم. جبهه های اصلی ما ارتقای کیفی محصول، ارتقای برند و مناسب سازی قیمت تمام شده بوده است.
در خصوص کاهش قیمت تمام شده و ارتقای کیفیت اولین کاری که می توان انجام داد ارائه محصولات جدید است. در این راستا امسال گرید روغنی 1712 و گرید سبز 1723 انجام شد.
گرید روغنی 1712 با کیفیت مناسب تمام نیاز داخل کشور را تامین می کند و گرید 1723 گرید تولید لاستیک سبز است که می توان گفت در بسیاری از کشورهای جهان اول اجباری شده است. ما این محصول را به بازار معرفی کردیم و تولید انبوه آن را در دستور کار داریم.
در زمینه محصولات واحد PBR مجوز سازمان معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت را گرفتیم چرا که برخی گریدهای خاص تولیدی تخت جمشید به این استاندارد نیاز دارند.
در زمینه بسته بندی محصولات الاستومری است. این محصولات در اغلب دنیا در جعبه های چوبی بسته بندی می شوند و علاوه بر هزینه های بالا، خسارت هایی هم به محیط زیست وارد می آورند. در تخت جمشید برای فروش داخل کشور جعبه های فلزی قابل برگشت و استفاده تعریف کرده ایم و در حال مطالعه بر روی گزینه های جایگزین چوب برای صادرات هستیم.
شرکت پتروشیمی تخت جمشید شرکتی چابک است که هم در زمینه تولید و هم در زمینه توسعه اقدامات موثری انجام داده است و برای خود چشم اندازهای روشنی ترسیم کرده است.
پتروشیمی تخت جمشید یک بخش کاملا خصوصی است که عملکرد همواره رو به رشدی داشته است. سهامداران این شرکت بر تداوم استراتژی توسعه ای این شرکت نظر مثبت دارند و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی هم مطابق وظایف قانونی خود در این مسیر کمک خواهد کرد.
اگر همه چیز خوب پیش رود، پایان سال 1397 شاهد راه اندازی واحد 50 هزار تنی PBR تخت جمشید خواهیم بود.

تعداد بازدید : ۲,۵۹۷