با تولیدی شدن واحد بازیابی اتان پتروپالایش کنگان

به زودی؛ بزرگترین طرح تأمین خوراک پتروشیمی به بهره برداری رسمی می رسد

به زودی؛ بزرگترین طرح تأمین خوراک پتروشیمی به بهره برداری رسمی می رسد
(شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹) ۱۴:۰۱

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان با اشاره به اینکه واحد بازیابی اتان این شرکت به عنوان بزرگترین واحد تأمین خوراک پتروشیمی‌ها به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: این واحد سالانه یک میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

به گزارش نیپنا؛ حمید قادری با اشاره به اینکه واحدبازیابی اتان پتروپالایش کنگان با حجم سرمایه 970 میلیون دلاری احداث شده است، اظهار کرد: این واحد به عنوان فاز نخست شرکت پتروپالایش کنگان با ظرفیت سالانه 3.5 میلیون تن هم‌اکنون در مدار تولید است و به‌زودی به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.

وی با بیان این که واحد بازیابی اتان، سالانه 21 میلیون تن خوراک را از فاز 12 پارس جنوبی دریافت خواهد کرد، افزود: سالانه 1.75میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، 500 هزار تن بوتان و 250 هزار تن پنتان در این واحد تولید خواهد شد که درآمد حدود یک میلیارد دلار را برای کشور به همراه خواهد داشت.

استفاده حداکثری از توان داخل در فرایند ساخت و اجرا

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان با تأکید بر اینکه 100 درصد طراحی و مهندسی و راه‌اندازی تمامی واحدها و بخش‌ها اعم از مهندسی پایه و مهندسی تفضیلی از سوی شرکت‌های ایرانی انجام شده است، ادامه داد: در اجرای این طرح تلاش حداکثری برای استفاده از تولیداتی ایرانی صورت گرفته به‌طوری‌که 65 درصد از تجهیزات از داخل کشور تأمین شده است.

قادری در ادامه تصریح کرد: اجرای این طرح برای 3500 نفر در دوران ساخت و 622 نفر در دوران بهره‌برداری اشتغالزایی داشته است.

وی به اتمام فاز طراحی، خرید و اجرای پروژه در سریع‌ترین زمان مطابق برنامه زمان‌بندی شده اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی واحد بازیابی اتان در بهمن 94 آغاز و در کمتر از پنج سال تکمیل شد.

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری اهداف از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت به عنوان سهامدار اصلی شرکت پتروپالایش کنگان است، گفت: سرمایه این طرح از سوی سرمایه‌گذار اصلی و تسهیلات بانکی تأمین شده است.

قادری به ساخت واحد الفین در قالب فاز دوم شرکت پتروپالایش کنگان اشاره کرد و افزود: فاز دوم هم‌اکنون حدود 45 درصد پیشرفت دارد و امیدواریم تا سال 1401 به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت پتروپالایش کنگان، همجواری با پالایشگاه نهم فاز ۱۲ پارس جنوبی را از ویژگی‌ این طرح عنوان کرد که آن را نسبت به طرح‌های مشابه متمایز می‌کند و ادامه داد: دسترسی به خوراک و تولید متنوع محصولات از ویژگی‌های این طرح در مسیر افزایش توان عملیاتی و پایداری تولید است.

 

تعداد بازدید : ۳,۲۳۷