سرعین؛ زیبای خوش آب و هوا

(دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷) ۱۱:۴۱

فصل داغ مسافرت است و سرزمینی پر از جاذبه¬های گوناگون و بی¬پایان که هر سمتش را دیده باشیم؛ همچنان جاهای جدیدی برای کشف کردن، داریم. همین تابستان، اگر تا به حال به سرعین نرفته¬اید؛ فرصتی را برای لذت بردن از چشمه¬های آب گرم و پر خاص

سرعین؛ زیبای خوش آب و هوا
فصل داغ مسافرت است و سرزمینی پر از جاذبه¬های گوناگون و بی¬پایان که هر سمتش را دیده باشیم؛ همچنان جاهای جدیدی برای کشف کردن، داریم. همین تابستان، اگر تا به حال به سرعین نرفته¬اید؛ فرصتی را برای لذت بردن از چشمه¬های آب گرم و پر خاصیت و هوای معتدل و تپه¬های سرسبز سبلان، اختصاص دهید. آب و هوای سرعین آن را شهره کرده، به گونه¬ای که معروف است: «خنکی¬اش مرده را هم زنده می¬کند.» سرعین به زبانی ترکی (سریین) به معنا محل خنک و سرعین در فرهنگ لغات عربی به معنی سرچشمه است. در دوره‌های گذشته از این منطقه به نام‌های ساری قیه و سرائین یاد می‌شده‌است. در ادامه با نمونه¬هایی از جذابیت¬های سرعین آشنا می¬شویم.
آبگرم سبلان
سرعین را به آبگرمش می‌شناسند، به طوری که هر طرف شهر را که نگاه کنید چشمه آب گرمی وجود دارد. مجتمع سبلان نیز یکی از این چشمه¬هاست. سبلان، بزرگترین مجتمع آب¬درمانی کشور است و به دلیل امکانات زیادش یکی از مورد استقبال ترین مجتمع‌های آب درمانی سرعین. این مجتمع داخل شهر سرعین واقع شده است.
آبگرم گاومیش گلی
زمانی بود که گاومیش¬های سرعین برای آبتنی به آبگرم گاومیش گلی یا چشمه گاومیش می‌آمدند، اما با گذشت زمان، چشمه نیز تبدیل به یکی از پرآب ترین چشمه¬های آب معدنی سرعین شد. استخر روباز ۴۰۰ متری گاومیش گلی که آبش به صورت دائمی جوشان است خاصیت درمانی زیادی دارد. آبگرم گاو میش گلی به خاطر ترکیب کلروبی کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماری‌های سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی) ، بیماری‌های قلبی و تقویت عمومی بدن قابل استفاده است.
آبگرم بش باجیلار
دومین آبگرم بزرگ سرعین، بش باجلار یا پنج خواهر است. دلیل این نامگذاری نیز به خاطر جوشیدن آبگرم از پنج دهنه در محل چشمه است. علاوه بر این پنج دهنه، مقداری از آب بش باجیلار از چشمه گاومیش گلی تامین می‌شود که آبش به صورت دائمی در حال جوشیدن است. از آبگرم بش باجیلار برای درمان بیماری های عصبی و مفصلی بهره می‌برند.
پیشنهاد: بعد از بیرون آمدن از این آبگرم ها، سرشیر و خامه معروف یا آش دوغ محلی سرعین را امتحان کنید.
روستای آلوارس
یکی از خنک¬ترین جاها در سرعین روستای آلوارس در ۱۲ کیلومتری غرب این شهر است. روستایی با قدمت سه هزار ساله که پیش از این، عشایر شاهسون دام¬هایشان را برای چرا به آن می‌آوردند. روستای آلوارس با قرار گرفتن در دامنه کوه سبلان و ارتفاعات سرسبزش، یکی از زیباترین روستاهای دامنه سبلان است. چشمه‌های فراوان به ویژه چشمه مین‌بلاغ که ماهی قزل‌آلایش معروف است، هوای خنک و تمیز و مراتع سرسبز این روستا از دیگر جذابیت¬های آن است. اگر به این روستا رفتید عسل و سرشیر معروفش را از دست ندهید. در اینجا صنایع دستی‌ای مثل گلیم و جاجیم و جوراب نیز بافته می‌شود. نان لواش مخصوص آلوارس نیز بسیار ترد و خوشمزه است.
دره گلستان و یخچال‌های طبیعی¬اش
یکی از زیباترین و باصفاترین دره‌های سرعین، دره گلستان یا قزل گل لر(آبگیرهای طلایی) است. دره گلستان که به آن دره آلوارس هم می‌گویند، از دره‌های شرقی سبلان است. به واسطه وجود چشمه‌های پرآب و یخچال‌های طبیعی، در این منطقه چمنزارها و گلزارهای زیادی به وجود آمده و به همین خاطر اسمش را گذاشته‌اند: دره گلستان. حال چرا به آن دره آبگیرهای طلائی می¬گویند؟ به خاطر وسعت آبگیرهایش. فاصله دره گلستان تا سرعین ۱۹ کیلومتر است.
آبشار ورگه سران
دامنه¬های سبلان پر از دشت¬های سرسبز و خرم است و آبشار ورگه سران یکی از بکرترین نقاط دیدنی این دامنه‌ها. آبشار ورگه سران در روستایی به همین نام و در شمال سرعین قرار گرفته-است. در دره و تنگه طبیعی این روستا چشمه‌های معروف و پرآب زیادی معروف به قیرخ بولاخ یا چهل چشمه وجود دارد که در اثر برخورد آب آن¬ها با صخره‌ها، آبشاری دیدنی به وجود آمده-است. اینجا جایی است که می¬توان در زیر سایه درختانش در سکوت دره¬ها به آرامش رسید. این آبشار در فاصله ۵ دقیقه‌ای از سرعین واقع شده¬است.
آبگرم قره سو (اعصاب سویی)
آبگرم قره سو غربی‌ترین چشمه آب گرم سرعین است. دمای آب آن ۴۴ درجه سانتیگراد، به صورت جوشان است که درسطح زمین، جریانی دائمی دارد و در فصل‌های مختلف جریان آن متغیر است. آب این چشمه برای آرامش اعصاب و همچنین تسکین دردهای روماتیسمی توصیه می¬شود.

تعداد بازدید : ۵۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید