عرضه 2.4 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما از سوی هلدینگ خلیج فارس

(یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷) ۱۵:۰۵

پتروشیمی ها شفاف تر از همه ارز حاصل از صادرات را از طریق سامانه نیما عرضه می کنند و شرکت های تابعه هلدینگ خلیج فارس دو میلیارد و 400 میلیون دلار تا روز بیست و پنجم مهرماه ارز به بازار عرضه کردند .

به گزارش خبرنگار نیپنا، جعفر ربیعی مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس امروز یکشنبه(29 مهرماه) در نشستی با اصحاب رسانه با تاکید بر این که امروز رابطه بین دولت و شرکت های پتروشیمی در بخش تامین خوراک، نرخ خوراک و هماهنگی بازار بهتر از هر وقت دیگری است، درمورد چرایی طرح انتقادهای شدید از عدم عرضه ارز توسط پتروشیمی ها در سامانه نیما، گفت: پتروشیمی ها شفاف تر از همه ارز حاصل از صادرات را از طریق سامانه نیما عرضه می کنند .
ربیعی با اشاره به اینکه تمام ارز خود را در سامانه نیما عرضه کردیم، گفت: از روز 22 فروردین ماه امسال تا روز 16 مردادماه و راه اندازی بازار ثانویه، ارز حاصل از صادرات را با قیمت 4200 تومان عرضه کردیم و پس از آن در سامانه نیما با نرخ 7500 تومان فروختیم. بر این اساس شرکت های تابعه هلدینگ خلیج فارس دو میلیارد و 400 میلیون دلار تا روز بیست و پنجم مهرماه ارز به بازار عرضه کردند و بخشی از ارز حاصل از صادرات نیز بر اساس توافق صرف تامین نیازها شده است.

اقتصاد مساله اصلی کشور

وی با تاکید بر این که اقتصاد مساله اصلی کشور بوده است، اظهار کرد: در حوزه اقتصاد نیز یکی از مهمترین مسایل، مساله اشتغال و درآمد ارزی برای کشور است و صنعت پتروشیمی در هر دو حوزه پیشتاز و شاخص است. صنایع پتروشیمی کشور امروز به یکی از منابع جدی اشتغال و تامین ارز برای کشور تبدیل شده اند.
ربیعی تصریح کرد: در شرایط فعلی و پس از روی کار آمدن دولت جدید امریکا با جنگ اقتصادی اعلام شده مواجه شدیم و پس از خروج امریکا از برجام این جنگ جدی شده است. سربازان و لشگریان ما در این جنگ اقتصادی، کارکنان شرکت های تولیدی و صادراتی هستند که برای کشور ارز تامین می کنند و متناسب با این نقش باید از این افراد حمایت شود. خط مقدم در جنگ نیاز به پشتیبانی و اطمینان از عقبه خود دارد.
مدیرعامل بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور، با تاکید براینکه دشمنان ما به دنبال کاهش صادرات و ارزآوری، ایجاد التهاب، کمیابی کالاو ایجاد مشکل در معیشت مردم هستند، گفت: اگر احساس می شود که صنعت پتروشیمی یکی از بزرگترین لشگرهاست، نیاز است از مردم عادی تا اصحاب رسانه و مسئولین درک کنند که نیاز است از این قشر حمایت کنند.

افزایش سود هلدینگ خلیج فارس در سال اخیر

 مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس همچنین با اشاره به افزایش سود این هلدینگ، اظهار کرد: با بهره برداری از پروژه های اصلی پیش بینی می شود در سال آینده جهش خوبی در سود رخ دهد چراکه چهار میلیارد دلار از سرمایه گذاری صورت گرفته به بهره برداری می رسد.
ربیعی با اشاره به اینکه کل فروش سالانه هلدینگ خلیج فارس 10.5 میلیارد دلار است که یک و نیم تا دو میلیارد دلار آن سود خالص است، گفت: سالانه حدود هفت تا هشت میلیارد دلار هزینه خوراک به صورت ریالی به شرکت نفت پرداخت می کنیم.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس همچنین با اشاره به گزارش ICIS، گفت: هلدینگ خلیج فارس در حوزه فروش رتبه 38 در دنیا و رتبه دوم در خاورمیانه را دارد و در حوزه سرمایه گذاری این هلدینگ رتبه نهم دنیا را دارد. بهره برداری به موقع پروژه ها برای ما بسیار حائز اهمیت است.
وی گفت: هلدینگ خلیج فارس در توسعه صنعت پتروشیمی بسیار پیشتاز است. اکنون 8.5 میلیارد دلار پروژه در دست اجرا داریم و در صددیم پروژه ها را ظبق زمان بندی به بهره برداری برسانیم. بر این اساس پروژه های کود شیمیایی لردگان، الفین ایلام و پالایشگاه بیدبلند2 ظرف مدت یک سال آینده به بهره برداری می رسند. بالغ بر 4میلیارد تومان در این سه پروژه سرمایه گذاری شده است.
ربیعی با اشاره به سرمایه هلدینگ خلیج فارس، اظهار کرد: امروز سرمایه شرکت پتروشیمی خلیج فارس از محل سود انباشته و افزایش سرمایه، از پنج هزار میلیارد تومان به 9150 میلیارد تومان رسیده است و بر این اساس 100 سهم سهامداران ما تبدیل به 183 سهم می شود.
وی با اشاره به برگزاری مجمع عمومی سالیانه هلدینگ خلیج فارس گفت: در پی تلاش هایی که از سال گذشته داشتیم تلاش کردیم تا به ارتباط با بازار سرمایه عمق ببخشیم. هلدینگ خلیج فارس بزرگ ترین شرکت بورسی از نظر سرمایه است و از نظر حجم نیز رقابت تنگاتنگی با فولاد مبارکه داریم.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با اشاره به بهبود بازارگردانی سهام هلدینگ خلیج فارس و نقد شوندگی سهام در ماه های اخیر، گفت: قیمت سهام رشد خوبی داشته است و سهامداران سود قابل توجهی کردند.

ربیعی درمورد میزان تولید نسبت به ظرفیت اسمی هلدینگ خلیج فارس نیز گفت: در سال گذشته 85 درصد ظرفیت اسمی تولید داشتیم، هدف گذاری ما در سال جاری 90 درصد است و اکنون نیز 87 درصد ظرفیت نصب شده، تولید داریم.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به افزایش قیمت های جهانی و رشد قیمت نفت، درآمد صادراتی افزایش داشته است.

حذف نقطه ضعف پتروشیمی ها با تجمیع هلدینگ ها

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تقریبا همه فعالان بازار از تعدد شرکت های هلدینگ ها به عنوان نقطه ضعف یاد می کنند، گفت: کسی مقصر نیست، این اتفاق به صورت تاریخی در سال های گذشته رخ داده است.
ربیعی با بیان اینکه از واژه ادغام استفاده نمی کنم چراکه ادغام یک مفهوم حقوقی دارد که در قانون تجارت ما پیش بینی نشده است بنابراین از واژه تجمیع استفاده می کنم، اظهار کرد: خیلی از این هلدینگ ها سهامدار خرد دارند بنابراین فرایند تجمیع هلدینگ ها پیچیده است. اکنون همه به این نتیجه رسیدند که تجمیع هلدینگ ها کار مبارکی است. از حدود هفت ماه پیش بحث تجمیع تاپیکو در هلدینگ خلیج فارس جدی شده است و تلاش فراوانی برای ترسیم نقشه راه این امر صورت گرفته است تا سهامداران دچار زیان و نوسان در سهام نشوند. امروز مسایل اساسی طرح شده و تا حدود 90 درصد آماده اجرا است. تغییر مدیریتی در سطح وزارت رفاه باعث تاخیر در اجرا شده است و انتظار می رود با روی کار آمدن وزیر جدید موضوع را به نتیجه برسانیم و ظرف مدت یک سال آینده تجمیع هلدینگ ها را نهایی کنیم. در آینده هلدینگ خلیج فارس نقش پر رنگ تری برای شستا و تامین اجتماعی خواهد داشت.
وی یادآور شد: هلدینگ خلیج فارس تک رشته ای است و فقط در زمینه پالایشگاه ها و پتروشیمی فعالیت داریم بنابراین شرکت های لاستیک و چوب و کاغذ را نمی توانیم بپذیریم لذا این شرکت ها باید از مجموعه خارج و بعد تاپیکو تجمیع شود.

هماهنگی پتروشیمی ها و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در عرضه ارز

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در ادامه با اشاره به هماهنگی پتروشیمی ها با شرکت ملی صنایع پتروشیمی درمورد نحوه عرضه ارز در سامانه نیما، گفت: مقرر است دلار را با نرخ متوسط هشت هزار تومان در سامانه نیما عرضه کنیم.
ربیعی درواکنش به موضوع توقف عرضه ارز در یکی دو روز از هفته گذشته با هدف افزایش نرخ، گفت: ممکن است برخی پتروشیمی ها یک یا دو روز ارز نداشته باشند و عرضه نکنند اما قابل توجه است که ما خوراک را به نرخی که ارز عرضه می کنیم، تحویل می گیریم.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با تاکید بر اینکه روزانه 15 میلیون دلار توسط هلدینگ خلیج فارس ارز در سامانه نیما عرضه می شود، در واکنش به اینکه عده ای می گویند پتروشیمی ها ارز حاصل از صادرات را وارد کشور نمی کنندگفت :سهم پتروشیمی ها از صادرات کشور 12 میلیارد دلار است یعنی 25 درصد از حدود 48 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی مربوط به پتروشیمی هاست درحالی که بر اساس آمار بانک مرکزی بیش از 70 درصد ارزی که در سامانه نیما عرضه می شود، مربوط به پتروشیمی هاست. معنی فاصله 25 درصد تا 70 درصد چیست؟ یکی این است که دیگران ارز صادراتشان را عرضه نمی کنند و معنی دیگر این است که ما کل ارز حاصل از صادراتمان را به صورت شفاف در سامانه نیما عرضه می کنیم.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس تصریح کرد:پتروشیمی ها ماهانه یک میلیارد دلار ارز وارد کشور می کنند. یک عده دوست ندارند شرایط اقتصادی کشور به ثبات و آرامش برسد؛ پتروشیمی ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند.
وی تصریح کرد: بر اساس توافقی که با وزارت نفت صورت گرفته بخشی از 4.5 میلیارد دلار درآمد ارزی مان را صرف هزینه ها می کنیم به این صورت که پنج درصد درآمد صادرات را صرف هزینه قطعات یدکی، مواد اولیه و کاتالیست، حدود شش درصد را صرف بدهی های ارزی قبلی (درمورد بدهی هایی که به وزارت نفت داریم باید مذاکره کنیم) و حدود سه تا 3.5 درصد هم صرف پروژه ها می کنیم. بنابراین حدود 14.5 تا 15 درصد از درآمد ارزی مان صرف هزینه هایمان می شود.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس همچنین با اشاره به اینکه پیش از این نرخ خوراک با قیمت ارز 3800 تومان محاسبه می شد، گفت: با راه اندازی سامانه نیما، قیمت خوراک نیز بر اساس نرخ سامانه محاسبه می شود. بنابراین حاشیه سود شرکت هایی که از خوراک مایع استفاده می کنند کاهش یافته است و سعی می کنیم از سایر محل ها این موضوع را جبران کنیم. در مجموع با این تصمیم دولت موافق هستیم.

سه شرکت هلدینگ خلیج فارس در صف عرضه سهام

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس همچنین با اشاره به اینکه پتروشیمی نوری، پتروشیمی بوعلی و پتروشیمی بندر امام در صف ورود به بورس هستند، اظهار کرد: پتروشیمی نوری ظرف یک ماه آینده وارد بورس می شود. یکی از راه های تامین سرمایه، بورس است و باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

جمع آور گازهای فلر

ربیعی با اشاره به کمک های وزیر نفت به صنعت پتروشیمی، گفت: قراردادی به ارزش 1.2 میلیارد دلار در راستای جمع آوری گازهای فلر در مناظق نفت خیز جنوب منعقد کردیم و بر این اساس هم وزارت نفت گازهایی که می سوخت را می فروشد، هم محیط زیست برای مردم بهبود می یابد و هم پتروشیمی ها به خوراکی که منتظر آن بودند می رسند. اکنون در فاز مطالعاتی این پروژه هستیم و ظرف مدت سه سال انتظار می رود که به بهره برداری برسد. پس از آن روزانه 20 میلیون مترمکعب گاز غنی بدست می آوریم که برابر با چهار واحد بزرگ متانول است. این خوراک در پتروشیمی بندرامام و بیدبلند2 مصرف می شود.

افزایش سود پتروشیمی ها با کوچ دادن دلالان از بورس

ربیعی درمورد افزایش 300 درصدی تقاضا برای خرید محصولات در بورس کالا از ابتدای سال و حضور پررنگ دلالان، گفت: هیچ اتفاق خاصی در اقتصاد ایران نیافتاده بود اما تقاضا تا 300 درصد افزایش یافت! درحالی که نوسان تقاضا باید بین پنج تا 15 درصد باشد. تمام پتروشیمی ها اعلام کردند که رانت عظیمی ایجاد شده است. به عنوان مثال ما مواد اولیه بطری را کیلویی شش هزار تومان در بورس می فروختیم و کیلویی 21 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسید. اکنون با حذف سقف رقابت، این قیمت به حدود 15 هزار تومان رسیده و دلالان کم کم در حال کوچ اند بنابراین تولیدکنندگان اصلی خرید می کنند.
وی با تاکید بر اینکه بهین یاب باید پالایش شود، گفت: تولیدکننده واقعی را می توان شناخت وزارت صمت اهرم های خوبی چون مالیات و ... برای شناسایی این افراد دارد.

فروش مستقیم در بورس

 مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اعلام کرد: درصورتی که وزارت صمت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نتیجه برسند که ما بخشی از محصولات پتروشیمی را به تعدادی از مصرف کنندگان بزرگ به صورت مستقیم بفروشیم، این آمادگی را داریم. ما انگیزه ای برای فروش محصولات در بورس یا خارج از بورس نداریم و به دنبال این هستیم که محصولات با قیمت مناسب به دست مصرف کننده واقعی برسد. ترجیح ما فروش محصولات به صورت مستقیم و با قراردادهای درازمدت در بورس کالا است. در گذشته یک سری قراردادهای بلندمدت مستقیم داشتیم که پابرجاست و غیر از آن ها تمام محصولات را هم اکنون از طریق بورس کالا می فروشیم.

سود 100 درصدی سهام پتروشیمی پارس
وی با اشاره به عرضه سهام پتروشیمی پارس، بزرگ ترین و سودآورترین شرکت هلدینگ، گفت: کسانی که سهم این شرکت را در روز 20 تیرماه گرفتند تا کنون 100 درصد بازدهی سهم داشتند و این موضوع نشان می دهد پتانسیل بسیاری برای وارد کردن شرکت های مان به بازار سرمایه داریم که می تواند هم به بازار عمق و هم خرید سهام را افزایش دهد. هم اکنون حدود 180 هزار نفر سهامدار پتروشیمی پارس هستند
وی در ادامه به با تاکید بر  عرضه سهام پتروشیمی نوری، گفت: ارزش پتروشیمی نوری بسیار زیاد است و تاثیر خوبی در بازار سرمایه خواهد داشت. همچنین معتقدیم پتروشیمی پارس ارزان دیده شده و بر اساس گزارش های شش ماهه کدال شاهد خواهیم بود که ارزش پارس بیش از آنچه بیان می شود است. اما پتروشیمی الیانس که به هلدینگ خلیج فارس تحویل داده شده است، سودآور نبوده و اکنون درحال مذاکره و محاسبه هستیم تا ببینیم چگونه با کمترین زیان می توانیم از این سرمایه گذاری خارج شویم. در این زمینه با طرف خارجی در حال مذاکره هستیم. از سوی دیگر 50 درصد سهام آریاساسول از آن هلدینگ خلیج فارس است و هم اکنون با ساتا درحال مذاکره هستیم تا سهام این پتروشیمی را در بورس عرضه کنیم. هم اکنون سه شرکت زیان ده هلدینگ خلیج فارس به سود رسیدند وغیر از پتروشیمی فیلیپین که تولید ندارد ، شرکت زیان ده نداریم.


تعداد بازدید : ۷۰۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید