افزایش حجم معامله محصولات شیمیایی

(شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷) ۱۱:۰۶

افزایش حجم معاملات در بازار محصولات شیمیایی و عدم تغییر جدی معاملات پلیمرها دو رخداد مهمی در بازار محصولات پتروشیمی بود .

به گزارش خبرنگار نیپنا، نوسان قیمت ارز موجب شد تا بهای پلیمرها در بازار آزاد در هفته گذشته افزایش یابد تا جایی که نرخ‌های موجود را می‌توان بیشترین ارقام برای متوسط قیمتی بازار در تاریخ قلمداد کرد. هم‌اکنون بخش اعظم نرخ‌ها در بازار آزاد بیشتر از قیمت‌های پایه در بورس کالا هستند.
در هفته گذشته حجم عرضه پلیمرها در بورس کالا نزدیک به نیم درصد افزایش یافت و به بالاترین رقم در 7 هفته اخیر رسید اگرچه عرضه 68 هزار تنی برای بازار چندان هم مطلوب و کافی ارزیابی نمی‌شود. این در حالی بود که حجم تقاضا در همین زمان 56 درصد کاهش یافت و به کمترین سطح ار ابتدای سال جاری تاکنون رسید. این مطلب نشان می‌دهد سخت گیری‌های بهین یابی برای خریداران در بورس کالا در ظاهر جوابگو بوده یعنی عدد کمتری در بورس کالا به ثبت رسیده ولی این مطلب به معنی آن نیست که بازار با کاهش تقاضا همراه شده است.
در بازار محصولات شیمیایی بورس کالا شاهد افزایش 56 درصدی حجم معاملات هستیم که یک داده مثبت و مهم به شمار می‌آید اگرچه حجم عرضه‌های این بازار نیز 38 درصد رشد داشت. به رغم رشد عرضه ها ولی بیش از 86 درصد از عرضه ها معامله شده‌اند که خود داده مهمی برای رونق تولید واقعی در صنایع تکمیلی است. با توجه به افزایش تقاضای محصولات شیمیایی و رشد حجم معاملات آن‌ها می‌توان گفت که روزهای جذابی پیش‌روی صنایع تکمیلی فراهم شده و در صورت مدیریت درست بازار آینده این صنایع بسیار روشن خواهد بود.

تعداد بازدید : ۵۰۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید