جهش قیمت تولوئن در بازار آسیا

(دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷) ۱۴:۰۱

قیمت تولوئن در بازارهای آسیایی به بالاترین سطح در چهار سال گذشته رسید.

به گزارش نیپنا به نقل از پلاتس، منابع بازار روز جمعه 9 شهریور ماه اعلام کردند: قیمت های تولوئن آسیا روز پنجشنبه هشتم شهریور ماه امسال به دلایلی چند از قبیل رشد قیمت های نفت خام در بازارهای آتی، حاشیه قویتر (strong margins) و یک رشته عملیات تعمیر و نگهداری در تاسیسات تولید این محصول، به بالاترین سطح خود در چهار سال گذشته رسید.

بر اساس داده های منتشر شده توسط موسسه اس اند پی گلوبال پلاتس (S&P Global Platts) شاخص FOB کره جنوبی برای تولوئن در این روز (پنجشنبه، هشتم شهریور ماه) 814 دلار و 50 سنت در هر تن تعیین شد که از تاریخ 27 ژانویه سال 2014 میلادی تا کنون بالاترین رقم محسوب می شود.

منابع بازرگانی اعلام کردند: بیشتر جهش قیمتی و تقویت بازار تولوئن ناشی از رشد قیمت پیش بینی شده برای مجموعه شاخص های نفت خام است. قرارداد آتی تحویل نفت خام شاخص برنت دریای شمال در ماه اکتبر در روز پنجشنبه هشتم شهریور در آسیا 77 دلار و 37 سنت در هر بشکه تعیین شد که بالاترین رقم در سه هفته پیش از آن به شمار می رود.

یک بازرگان مستقر در آسیا می گوید: افزایش قیمت این محصول همراستا با نفت خام و نفتا طبیعی است.

از طرفی تقاضا برای تولوئن به عنوان خوراک تولید برخی محصولات پتروشیمی مانند زایلین مخلوط گرید ایزومر (isomer-grade mixed xylenes) به تقویت قیمت ها انجامید.

همچنین تعدادی عملیات تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده در کره جنوبی ظرف چند ماه آینده سبب شد؛ خریداران برای تامین نیاز خود بر عرضه ماه اکتبر متمرکز شوند.

تعداد بازدید : ۹۹۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید