تامین نیاز داخل اولویت پتروشیمی کارون

(سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷) ۱۳:۲۰

محصولات تولیدی مجتمع پتروشیمی کارون پس از تامین کامل نیازهای داخلی به خارج از کشور صادر می شود.

به گزارش نیپنا به نقل از روابط عمومی پتروشیمی کارون مدیرعامل این مجتمع در نشستی خبری ( ۸ تیرماه ۹۷ )با تاکید بر اولویت فروش داخلی محصولات پتروشیمی کارون طبق دستورالعمل و الزام هلدینگ خلیج فارس، اظهارکرد: شیوه فروش ایزوسیانات از طریق بورس و مبتنی بر قوانین و مقرراتی که وزارت صنعت‌معدن و تجارت است.وی افزود: صادارت محصولات پتروشیمی بعد از تامین نیاز داخلی کشور انجام می‌شود و هیچ خریداری داخلی پیدا نمی‌شود که ما به آن محصول نداده باشیم.

علیرضا صدیقی‌زاده  اظهار داشت: واحد اسید نیتریک، یک واحد بالادستی برای مصارف داخلی پتروشیمی کارون است.وی افزود: پتروشیمی کارون بر اساس استاندارهایی که محیط زیست تعیین کرده است عمل می‌کند و آلایندهای پتروشیمی کارون توسط آنالایزرها تحت‌ کنترل است.

وی در خصوص انتشار گاز ناکس پتروشیمی کارون در منطقه ویژه پتروشیمی، عنوان کرد: در مقطعی گزارشی از آلایندگی خروج گاز زرد رنگ ناکس از دودکش پتروشیمی کارون رسانه‌ای شد.وی ادامه داد: طبق بررسی فنی انجام شده متوجه شدیم کاتالیست که برای جذب گاز ناکس استفاده شده است کارایی خود را از دست داده است ولی مقدار گاز ناکس همچنان زیر استاندارد محیط زیست است.

مدیرعامل پتروشیمی کارون با بیان بررسی راهکارهای مختلف جهت رفع مشکل انتشار گاز ناکس، بیان داشت: کاتالیست مورد استفاده جهت جذب گاز ناکس، پنتو اکسید وانادیوم ( V۲O۵) است که توسط شرکت BASF آلمان تولید می‌شود که به دلایل تحریم بانکی کشور شرایط خرید آن وجود نداشت.

وی افزود: ابتدا با یک شرکت داخلی جهت ساخت کاتالیست رایزنی شد و با وجود قیمت بالاترساخت داخلی آن نسبت به قیمت خارجی، توافق شد در مدت زمان کمتر کاتالیست را تامین کنند.علیرضا صدیقی‌زاده با بیان اینکه ظرفیت تولید اسید نیتریک را تا حدی که امکان داشت پایین آوردیم، عنوان کرد: و با توجه به مشکلاتی که برای صنایع پایین دستی ما بوجود آمد توانستیم برای ۲۰ روز ذخیره‌سازی اسیدنیتریک را انجام داده و واحد اسید نیتریک را از سرویس خارج کردیم.

صدیقی‌زاده  گفت : بعد از تهیه کاتالیست آلمانی و رفع ایرادهای فنی و بهره‌برداری توانستیم مجددا واحد اسید نیتریک را راه‌اندازی کنیم.صدیقی‌زاده با انتقاد از ارائه گزارش ناقص انتشار گاز ناکس پتروشیمی کارون توسط رسانه‌ها، بیان داشت: اینکه موضوع‌های مختلف توسط خبرگزاری‌ها پیگیری شود عالی است ولی باید به طریق صحیح و کامل اطلاع‌رسانی شود و نباید با خبرهای نیمه‌تمام باعث نگرانی های اذهان عمومی شویم.

مدیرعامل پتروشیمی کارون با تاکید بر اولویت فروش داخلی محصولات پتروشیمی کارون طبق دستورالعمل و الزام هلدینگ خلیج فارس، عنوان کرد: شیوه فروش ایزوسیانات از طریق بورس و مبتی بر قوانین و مقرراتی که وزارت صنعت‌معدن و تجارت است.وی افزود: صادارت محصولات پتروشیمی بعد از تامین نیاز داخلی کشور انجام می‌شود و هیچ خریداری داخلی پیدا نمی‌شود که ما به آن محصول نداده باشیم.

صدیقی‌زاده با تاکید بر بومی‌سازی کلیه نیازهای پتروشیمی کارون، عنوان کرد: طی یکسال گذشته کاتالیست مورد نیاز شرکت را بومی‌سازی کردیم که جزو مهم‌ترین و پر هزینه‌ترین نیاز پتروشیمی کارون است.صدیقی‌زاده با بیان اینکه اولویت خرید نیازهای پتروشیمی کارون از بندرماهشهر، عنوان کرد: اداره خرید پتروشیمی کارون را در ماهشهر مستقر کردیم و تاکید کردیم اولویت خرید از بندرماهشهر باشد.

وی با تاکید بر حمایت های پتروشیمی بندر امام به عنوان سهام‌دار اصلی، بیان داشت: طی سه سال گذشته روند رو به رشدی در تولید داشته است و به جزء مقدار کمی، کل نیاز کشور به ایزوسیانات کشور و بخشی از آسیای غربی را تامین می کنیم .

تعداد بازدید : ۶۹۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید