تداوم رشد حجم معامله پلیمرها در بورس کالا

(شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷) ۱۱:۲۱

حجم معامله پلیمرها حدود 5 هزار تن به نسبت هفته قبل از آن افزایش یافت و به بیش از 67 هزار تن رسید که بالاترین رقم در هفته های اخیر است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، بورس کالا در هفته گذشته شاهد رشد حجم معاملات محصولات شیمیایی و پلیمرها بوده که هر دو این بازارها داده های مثبت و مهمی را نشان می دهد. موفقیت های بازار محصولات شیمیایی برجسته تر از بازار پلیمرهاست.

در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها نزدیک به 5 هزار تن به نسبت هفته قبل از آن افزایش یافت و به 67 هزار و 888.84 تن رسید که بالاترین رقم در 3 هفته قبل از آن بوده است. این وضعیت؛ امیدواری به رشد مداوم حجم معاملات پلیمرها را افزایش داده ولی هنوز نمی توان به صراحت از ادامه رشد حجم معاملات صحبت کرده و انتظار رکوردشکنی این حجم را داشت. به دلایل مختلف حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا اندکی کاهش یافته و این نقد را باید مطرح کرد زیرا بازار به عرضه های بیشتری در حوزه پلیمری نیاز دارد.

به جز رشد حجم معامله پلیمرها؛ در طول هفته گذشته شاهد عرضه 69 هزار و 454 تن از انواع این گروه کالایی در بورس کالا بودیم که در برابر آن بیش از 452 هزار تن تقاضا به ثبت رسید. این وضعیت نشان می دهد که حجم تقاضای گسترده ای در بورس کالا و بازار آزاد برای اغلب گریدها وجود دارد که به مدیریت بازار نیاز دارد اگرچه ساده ترین رویکرد را باید در افزایش حجم عرضه ها جستجو کرد.

در بازار محصولات شیمیایی نزدیک به 34 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفت که نشان می دهد در بازار این محصولات هم شاهد رشد جدی حجم معاملات بودیم تا جایی که بیشترین حجم داد و ستد از آبان ماه سال گذشته تاکنون به ثبت رسید. این ویژگی مثبت را باید مهم ارزیابی کرد زیرا به افزایش توأمان حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی منجر شده است.

در بازار آزاد پلیمرها شاهد کاهش نرخ در ابتدای هفته و سپس افزایش نرخ در انتهای هفته گذشته بود. در این نوسان قیمت ها تفاوت نوسان بهای پلیمرها و نوسان نرخ در بازار دلار نمایان بود یعنی از اواسط تا اواخر هفته ، قیمت پلیمرها برعکس قیمت دلار نوسان کرده است.

بر اساس این گزارش ، دلیل این امر را باید در افزایش خرید به منظور صادرات به کشورهای همسایه به شمار آورد یعنی سخت گیری های صادراتی تاکنون تأثیر مشخص و دقیقی بر بازار داخلی بر جای نگذاشته و هنوز هم صادرات ادامه دارد اگرچه با افزایش هزینه ترخیص و افزایش ریسک آن همراه شده است.

تعداد بازدید : ۴۹۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید