ضرورت بازنگری درساخت برخی طرح های توسعه ای

(دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) ۱۰:۳۸

برخی از طرح های توسعه ای در صنایع مختلف کشور از جمله پتروشیمی ها نیازمند بازبینی برای ساخت هستند.

 عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفتگو با خبرنگار نیپنا اظهارکرد: پتروشیمی یکی از مزایای صنعتی کشور است و به دلیل نیاز بالای این صنعت به تامین مالی  باید نظام تامین مالی در کشور به گونه‌ای تنظیم شود که هزینه تامین آن مناسب باشد و طرح‌های توسعه‌ای  زمینه اجرا داشته باشند.

عباس آرگون افزود: هزینه تامین مالی در داخل کشور بالاست و با توجه به نرخ سود سپرده های بالا سودی که بانک ها به دست می‌اورند و تسهیلاتی هم که  برخی از بانک ها از این محل پرداخت می کنند با نرخ بالا مواجه است و با این هزینه تامین مالی برخی از طرح های توسعه ای دارای توجیه اقتصادی نیست.

آرگون با برشمردن مزایای نسبی تولید در کشورعنوان کرد:‌ حوزه انرژی شامل نفت، گازپالایش و پتروشیمی از بخش‌هایی است که کشور در ان دارای مزیت نسبی است و می ‌توان با افزایش بهره‌وری ثروت ‌افرینی از این بخش‌های مهم اقتصادی را افزایش داد.

وی تاکید کرد: جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیازمند ارتباط بیشتر با  اقتصاد جهانی است و می‌تواند ما را به نظام جهانی پیوند بزند.

آرگون عنوان کرد:‌ ورود سرمایه‌گذار خارجی به آن معناست که هزینه تامین مالی کاهش می‌یابد و امکان استفاده از دانش روز دنیا و مدیریت‌های به روز فراهم می‌شود بنابراین باید ضمن ایجاد تعامل مثبت با جهان از تجارب دنیا استفاده کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران عنوان کرد:‌ پس از برجام نرخ ریسک اقتصادی کشور از 7 به 5 کاهش یافت و هزینه تامین مالی نیز در فاینانس‌ها کاهش یافت .

وی اضافه کرد:‌ باید تلاش شود تا چهره مناسبی از سرمایه‌گذاری در جهان ایجاد شود و هدایت منابع مالی خارجی  به کشور  می‌تواند ضریب امنیت را نیز افزایش دهد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد:‌ فاینانس ها اگر در قاعده زمانی خود استفاده نشود با زیان همراه خواهد شد.هجینگ ارزی نیز موجب می‌شود که در صورت نوسان ارزی در زمان بازپرداخت زیان تولید را افزایش دهد و حاشیه سود اندکی را برای تولیدکننده به همراه داشته باشد.

تعداد بازدید : ۵۵۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید