با واردسرویس شدن فاز 20 و21 پارس جنوبی

ظرفیت تولید مجتمع های الفینی 20 درصد افزایش می یابد

(چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷) ۱۳:۱۷

بعد از وارد سرویس شدن فازهای ۲۰ و ۲۱ پیش بینی می شود تا نیمه دوم سال جاری مازاد تولید اتان نیز داشته باشیم و مجتمع های الفینی می توانند ۲۰ درصد افزایش ظرفیت تولید بدهند.

به گزارش خبرنگار نیپنا، علی محمد بساق‌ زاده مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پنجاهمین اجلاس روسای مجتمع های پتروشیمی اظهارکرد: بهینه سازی تولید می‌تواند شامل افزایش ظرفیت تولید و کاهش مصرف انرژی و زدن واحد های جدید با فناوری نوین باشد که حر کت در این مسیر موجب بقای بیشتر واحد‌های پتروشیمی می شود.
وی افزود: انشعاب خط لوله ششم سراسری اواسط سال جاری وارد سرویس می شود و خط انشعابی از امیدیه تا ماهشهر پیش بینی شده است در حال حاضر پیمانکاراجرایی پروژه خط انتخاب شده و دریکسال ۱۰۰ کیلومتر لاین ۳۶ اینچ کشیده خواهد شد و تا ۱۰ سال کمبود خوراک گاز طبیعی وجود نخواهد داشت.
عضو هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: درنیمه دوم سال گذشته با وصل شدن لاین گاز پتروشیمی دماوند و مبین در منطقه عسلویه شرایط تامین خوراک اطمینان آور شد. اتصال گازپتروشیمی پارس به شبکه مبین نیز یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری ازنوسانات گاز تامین کنندگان یوتیلیتی در منطقه عسلویه است.
بساق زاده در مورد خوراک اتان گفت: بعد از وارد سرویس شدن فازهای ۲۰ و ۲۱ وضعیت تامین اتان بهینه خواهد شد. پیش بینی می کنیم که تا نیمه دوم سال جاری مازاد تولید اتان نیز داشته باشیم و مجتمع های الفینی می توانند ۲۰ درصد افزایش ظرفیت تولید بدهند. پروژه بید بلند ۲ نیز پیشرفت بالایی داشته و هلدینگ خلیج فارس امیدوار است که این پروژه تا پایان سال راه اندازی شود و تا زمان به سرویس آمدن پتروشیمی گچساران، اتان تولید شده در این پروژه پشتیبان نیاز کل منطقه ماهشهر می شود.

وی در مورد اتیلن نیز گفت: نیمه دوم سال جاری مازاد اتیلن خواهیم داشت و با تکمیل شدن خط لوله اتیلن غرب از تبریز تا میاندوآب و فاز سوم این خط یعنی تا سیامکان می توان ادعا کرد که این لاین شاهرگ اتیلن درتمام کشور خواهد شد.

بساق زاده از روسای مجتمع ها خواست تا ضمن افزایش ظرفیت تولید نسبت به بهینه سازی تولید و ارتقای کیفیت مجتمع ها آینده نگری داشته باشند. هر مجتمعی که بیش از ۲۰ سال عمر کرده باید برای بهینه سازی عملکرد مجتمع اقدام کنند. به عنوان مثال پتروشیمی ارومیه درگذشته یک واحد معمولی بود بعد از واحد دوم سولفات آمونیوم خود به دلیل کمبود اسید واحد اسید سولفوریک ساختند و بعد از آن برای اولین بار واحد سولفات پتاس را راه اندازی کردند که در حال حاضر ۵۵ درصد پیشرفت داشته و نیمه دوم سال به تولید می‌رسد.
در بحث لجستیک نیز اسکله ها و پایانه ها فعالیت بالایی کردند و بازسازی و افزایش راندمان اسکله بندر امام آغاز شده است و ظرفیت بارگیری و ارایه خدمات به پتروشیمی ها گسترش یافته است.
وی در پایان خاطرنشان کرد پروژه‌های صنعت پتروشیمی به گونه‌ای تعریف شده‌اند که کل تولید صنعت در سال ۱۴۰۴ به ۱۳۸ میلیون تن یعنی ۲/۵ برابر ظرفیت اسمی موجود خواهد رسید.

تعداد بازدید : ۵۶۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید