برنامه ریزی برای بهینه سازی در 12 مجتمع پتروشیمی

(شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷) ۱۴:۲۲

پروژه های اصلاحی برنامه ریزی شده جهت به ظرفیت رساندن ، افزایش تولید و نیز بهینه سازی چندین مجتمع پتروشیمی امسال در 12 مجتمع پتروشیمی اجرایی می شود.

قدرت اله فرج پور مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی درگفتگو با خبرنگار نیپنا با تاکید برافزایش تولید و صادرات محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی درسال 1397 اظهارکرد: با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده،پیش‌بینی می‌شود واحدهای متانول پتروشیمی مرجان و پتروشیمی کاوه به ترتیب با ظرفیت 1/65 و 2/3 میلیون تن در سال، در نیمه نخست سال جاری راه‌اندازی شود.
وی افزود: همچنین با توجه به پیشرفت 92درصدی واحد استحصال اتان پتروشیمی بوشهر، امید است در سال جاری شاهد راه‌اندازی این واحد نیز باشیم.
مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: با توجه به اقدامات در حال انجام جهت تکمیل فازهای جدید گازی و همچنین بهبود راندمان تولید اتان در فازهای موجود، در سال 97 افزایش تولید اتیلن به میزان 650 هزار تن در واحدهای الفینی منطقه عسلویه مورد انتظار می‌باشد که موجب افزایش تولید حدود 630 هزار تن انواع پلی اتیلن در صنعت پتروشیمی خواهد شد. (جمع افزایش تولید مورد انتظار از این اقدام حدود 1/3 میلیون تن می‌ شود.)
وی تصریح کرد: ترویج استفاده از توانمندی های شرکت های داخلی نیز همواره جزء برنامه های این مدیریت بوده که توسط امور مهندسی تولید از طریق عضویت در کمیته های مرتبط به این امر در سطح وزارت نفت،پیگیری می گردد.
با توجه به نامگذاری سال 1397تحت عنوان «حمایت ازکالای ایرانی»توسط مقام معظم رهبری، قطعاً تلاش مضاعف در این زمینه در اولویت برنامه های این مدیریت خواهد بود.
مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: افزون بر موارد فوق، برخی از مهمترین پروژه های افزایش ظرفیت مجتمع های پتروشیمی به شرح زیر است:
- بهینه سازی و به ظرفیت رساندن واحد MTBEپتروشیمی بندرامام (افزایش تولید 150 هزارتن در سال)
- بهینه سازی واحد پلیHمجتمع پتروشیمی تندگویان جهت افزایش ظرفیت 26 هزار تن در سال
- پروژه های اصلاحی برنامه ریزی شده جهت به ظرفیت رساندن واحد متانول پتروشیمی فن آوران
- پروژه احداث واحد دوم تولید PBR به ظرفیت 50 هزار تن در مجتمع پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر
- پروژه تولید سولفات پتاسیم به ظرفیت 40 هزار تن در سال در مجتمع پتروشیمی ارومیه
- پروژه جداسازی ترکیبات سبک (LTE) در مجتمع پتروشیمی نوری
- پروژه رفع تنگنای عملیاتی فاز 2 پتروشیمی کاویان با اصلاح طراحی یکی از برج های تقطیر
- پروژه های افزایش ظرفیت واحدهای الفین در مجتمع های پتروشیمی آریاساسول، جم، مروارید و کاویان
- پروژه خرید و نصب بویلر کمکی 350 تنی جهت افزایش ظرفیت تولید بخار و پروژه افزایش ظرفیت واحد تولید آب نمک زدایی شده به میزان 7500 مترمکعب در روز در مجتمع پتروشیمی مبین

تعداد بازدید : ۸۴۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید