تامین منابع مالی پتروشیمی با استفاده از ابزارهای موجود در بورس

(سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶) ۱۰:۳۷

پتروشیمی ها می توانند با استفاده از ظرفیت های موجود در بازار سرمایه تامین مالی طرح های توسعه ای خود را محقق کنند.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی اتاق بازرگانی ایران درگفت‌وگو با خبرنگارنیپنا با تاکید بر ضرورت استفاده ازابزارهای تامین مالی در بورس اظهارکرد: انتشار اوراق در بازار سرمایه برای طرح های پتروشیمی از جمله ابزارهایی است که می‌تواند برای کمک به تامین منابع مالی دراین طرح‌ها یا توسعه واحدهایی که از گذشته ایجاد شده و نیازمند توسعه هستند، موثر باشد.

سیدحسین سلیمی درباره تامین منابع مالی در صنعت پتروشیمی با توجه به نقشی که این صنعت در توسعه اشتغال دارد، گفت: درسال های گذشته یکی از مهمترین راهکارهایی که توسط تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی برای تامین منابع مالی دنبال شده است، استفاده از منابع سیستم بانکی بوده است اما بانک ها منابع مالی محدودی دارند و این امکان را ندارند که بتوانند توسعه صنایع بزرگ از جمله صنعت پتروشیمی را تامین مالی کنند.

وی افزود:‌ به تازه‌گی مباحثی درباره استفاده از ابزارهای تامین مالی در بورس مطرح شده است و به تولیدکنندگان توصیه می‌شود تا با توجه به ساختار پیش‌بینی شده تامین مالی دربورس ازاین ابزارها استفاده شود.

سلیمی عنوان کرد:‌ انتشار اوراق دربازار سرمایه برای پروژه‌های صنعتی ازجمله پتروشیمی از جمله ابزارهایی است که می‌تواند برای کمک به تامین منابع مالی در طرح‌های جدید یا توسعه واحدهایی که از گذشته ایجاد شده و نیازمند توسعه هستند، موثر باشد.

غفلت تاریخی از تامین منابع مالی با استفاده از بورس

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: انتشار اوراق مشارکت سه تا پنج ساله با استفاده از روش هایی که خارجی‌ها علاقه مند به استفاده از آن هستند از مهمترین راهکارهاست اما تا به حال تامین منابع مالی از طریق بازار سرمایه با غفلت مواجه شده است.

وی اظهار کرد:‌ درسه سال اخیر برخی واحدهای پتروشیمی و فولاد برای تامین مالی به بازار سرمایه رجوع کرده‌اند و با انتشار اوراق مشارکت و پرداخت آن در سررسید توانسته‌اند گام مهمی در تامین منابع مالی برای واحدهای درحال توسعه بردارند.

سلیمی عنوان کرد:‌ بهترین راه برای شرکت‌ها یا واحدهای جدید پتروشیمی یا سایر صنایع، عرضه عمومی و مشارکت دادن مردم است و اگر درحال تولید باشند می‌توانند اوراق منتشر و با بهره‌هایی که در شرایط کنونی معقول است از این ابزار استفاده کنند.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی اتاق بازرگانی ایران با تاکید براینکه پروسه دریافت و تامین منابع مالی از طریق بازار سرمایه زمان بر است به همین دلیل واحدهای تولیدی و پتروشیمی‌ها رغبت کمتری برای استفاده از آن نشان داده‌اند، خاطرنشان کرد:‌ بانکها با محدودیت‌های شدید مالی مواجه هستند و اگر واحدهای تولیدی برای توسعه یا افزایش تولید برنامه ریزی داشته باشند می‌توانند برای واردات مواد اولیه یاسایر برنامه‌های توسعه‌ای از این ابزارها بهره ببرند.

تعداد بازدید : ۸۱۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید