جزییات ثبت 3 رکورد جدید تولید در صنعت پتروشیمی/ جهش 500 میلیون دلاری صادرات پتروشیمی ایران

(شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶) ۱۰:۵۲

در طول چهار ماهه نخست امسال سه رکورد بالاترین میزان حجم تولید، صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشیمی به ثبت رسیده و با تثبیت قیمت نفت پس از توافق وین، درآمد صادرات پتروشیمی ایران هم حدود 500 میلیون دلار افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، در طول چهار ماهه نخست امسال، سه رکورد جدید برای تولید، فروش داخلی و صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری در ایران به ثبت رسیده و با توجه به وضعیت افزایش ظرفیت تامین و تولید خوراک در بخش بالادستی صنعت نفت، پیش بینی می شود تا پایان سال جاری روند ثبت رکوردهای جدید توسعه ای در صنعت پتروشیمی ایران تداوم داشته باشد.
بر اساس گزارش مدیریت برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در چهار ماهه نخست امسال و با وجود خروج تعدادی از واحدهای فرایندی مجتمع های پتروشیمی ایران به دلیل انجام تعمیرات اساسی و دوره ای، اما رکورد تولید محصولات پتروشیمی نسبت به مدت مشابه سال گذشته شکسته شده است.
سال گذشته با تولید نزدیک به 51 میلیون تن محصول پتروشیمی حدنصاب تازه ای در تولید محصولات در تاریخ صنعت پتروشیمی کشور به ثبت رسید با این وجود در چهار ماهه نخست امسال تولید محصولات پتروشیمی به رقم بی سابقه 18 میلیون و 200 هزار تن رسیده که پیش بینی می شود با توجه به اتمام تعمیرات اساسی واحدهای پتروشیمی، رقم تولید پتروشیمی تا پایان امسال به 56 تا 58 میلیون تن برسد.
از سوی دیگر پیش بینی می‌شود امسال با بهره برداری 4 تا 5 طرح جدید شامل فاز سوم توسعه پتروشیمی پردیس، فاز اول اتیلن و متانول پتروشیمی بوشهر، متانول مرجان و متانول کاوه ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران از مرز 72 میلیون تن در سال عبور کند که قطعا در کنار ثبت رکورد تولید، تا پایان سال جاری رکورد بالاترین ظرفیت نصب شده تولید هم در تاریخ پتروشیمی ایران به ثبت خواهد رسید.

جهش 500 میلیون دلاری صادرات پتروشیمی ایران
به گزارش نیپنا، همزمان با افزایش بی‌سابقه تولید پتروشیمی در طول 124 روز نخست امسال، در این مدت رکورد صادرات پتروشیمی ایران از نظر تناژ صادراتی هم شکسته شده به طوری‌که بیش از هفت میلیون و 188 هزار تن محصول پتروشیمی به بازار جهانی عرضه شده است.
حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران در چهار ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایشی بالغ بر 340 هزار تنی را تجربه می‌کند.
از سوی دیگر با تقویت نسبی قیمت نفت خام پس از توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک بر سر کاهش تولید نفت، وضعیت قیمت‌ها در بازارهای منطقه‌ای و جهانی محصولات مختلف پتروشیمی هم تا حدودی سر و سامانی گرفته و از نظر ارزشی هم صادرات پتروشیمی ایران در مقایسه با مدت مشابه پارسال با افزایش همراه شده است.
بر این اساس در چهار ماه نخست امسال همسو با افزایش تناژ صادرات، ارزش محصولات پتروشیمی صادراتی به حدود سه میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشدی نزدیک به 500 میلیون دلاری را تجربه می کند.
پیش بینی می‌شود تا پایان امسال حجم صادرات پتروشیمی ایران به بیش از 23 میلیون تن برسد که در صورت حفظ ثبات قیمتی در بازار قطعا درآمد صادراتی پتروشیمی ایران هم با افزایش قابل توجهی نسبت به سال 95 روبرو خواهد شد.

رکورد فروش به صنایع تکمیلی پتروشیمی شکسته شد
پس از قیمت رکورد بالاترین تولید و صادرات پتروشیمی، در چهار ماهه نخست امسال رکورد بالاترین میزان فروش و عرضه محصولات پتروشیمی و پلیمری به صنایع تکمیلی پتروشیمی هم شکسته شده است.
در 124 روز نخست امسال، بالغ بر پنج میلیون و 750 هزار تن محصول پتروشیمی به منظور تامین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی کشور عرضه شده که حجم فروش داخلی در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش بی‌سابقه بالغ بر 500 هزار تنی را تجربه کرده است.
علاوه بر این ارزش محصولات عرضه شده در بازار داخلی با احتساب قیمت های تعیین شده حدود 11 هزار و 120 میلیارد تومان برآورد شده که در مقایسه با چهار ماهه نخست پارسال حدود دو هزار و 845 میلیارد تومان رشد را نشان می‌دهد.
در مجموع افزایش فروش داخلی محصولات پتروشیمی هم نشان می دهد که فضای کسب و کار در صنایع تکمیلی کشور رونق گرفته و فعالیت بخش خصوصی برای تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنعت پتروشیمی کشور افزایش یافته است.

تعداد بازدید : ۵۱۵پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید