پاسخ خبر درج شده در خبرگزاری فارس در خصوص آمار افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی در دولت یازدهم

(دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶) ۱۷:۲۶

پیرو خبر درج شده در تاریخ 1396/2/24 با تیتر «آمارسازی رییس و معاون اول درباره افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی/ 4 میلیون تن را از کجا آورده اید؟» در راستای شفاف سازی در خصوص عملکرد صنعت پتروشیمی در دولت یازدهم موارد زیر را به اطلاع مردم شریف ایران می رساند:

پس از شروع به کار دولت یازدهم تعداد 8 طرح پتروشیمی با مجموع ظرفیت 9 / 2 میلیون تن (شامل یوتیلیتی متمرکز فجر2، پلی اتیلن سنگین پتروشیمی ایلام، پلی اتیلن سنگین/سبک خطی پتروشیمی لرستان، اسیدسولفوریک پتروشیمی ارومیه، پلی اتیلن سنگین/سبک خطی پتروشیمی مهاباد، آمونیاک و اوره شهدای مرودشت، PBR/SBRتخت جمشید و فاز 2 ایزوسیانات های پتروشیمی کارون) تا پایان سال 1395 به بهره برداری رسیده و افتتاح شدند.
از آغاز سال 1396 نیز 5 طرح پلی اتیلن سبک پتروشیمی کردستان، اتیلن گلایکول های پتروشیمی مروارید، فاز 2 پتروشیمی کاویان، پلی استایرن تخت جمشید پارس عسلویه و پلی استایرن انتخاب ،که همگی در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده اند، با مجموع ظرفیت 3 / 2 میلیون تن در سال افتتاح شدند. در واقع از ابتدای دولت یازدهم تاکنون 13 طرح با ظرفیت2 / 5 میلیون تن وارد مدار تولید شده اند.
همچنین، تا پایان دولت تدبیر و امید و در نیمه اول سال 1396، طرح های متانول کاوه و فاز 3 پتروشیمی پردیس مجموعه با ظرفیت 1 / 4 میلیون تن در سال به بهره برداری خواهند رسید . پتروشیمی متانول کاوه در حال راه اندازی است، پتروشیمی پردیس در آخرین مراحل راه اندازی است که به دلیل آنکه به صورت کامل آمده تولید پایدار نبود، در سفر 1396/1/27 مقام محترم رییس جمهوری به منطقه عسلویه، از افتتاح آن صرفنظر شد.
این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته3 طرح متانول مرجان، فاز اول پتروشیمی بوشهر و فاز اول پتروکیمیای ابن سینا به ظرفیت 8 / 5 میلیون تن نیز تا پایان سال 1396 به تولید خواهند رسید. بدیهی است که مجموع بیش از 15 میلیون تن ظرفیت سازی در دولت یازدهم کاملاً قابل دفاع بوده و رئیس جمهور محترم تنها به اعلام 9 میلیون تن ظرفیت ایجاد شده تا پایان کار دولت یازدهم اکتفا نموده اند.

تعداد بازدید : ۶۹۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید